Získajte dopravu zdarma na všetko. Len do 24.10.
Objavte prvú farebnú dvojkombináciu od Bagind

5 tipov na eco-friendly kempovanie

Milujete vyraziť v ústrety dobrodružstvu do nádhernej prírody a zaspávať len tak, s hviezdami nad hlavou? Avšak, aj kempovanie má svoje pravidlá, ktoré by sme mali dodržiavať, aby bol dopad na životné prostredie čo najmenší. Správajme sa k matke prírode s úctou. Stokrát nám to vráti svojimi prekrásnymi darmi. 

Iróniou je, že čo prídeme kempovaním obdivovať, často svojím konaním zničíme. Či už je to ničenie vegetácie, zanechanie odpadu alebo výrub lesov, vplyv vonkajšej rekreácie môže byť pre životné prostredie devastujúci.

Všetky štyri české národné parky hlásia za minulý rok vyššiu návštevnosť. Krkonoše vlani navštívilo až šesť miliónov ľudí, čo z nich robí jeden z najnavštevovanejších národných parkov v Európe. Národný park České Švajčiarsko vlani navštívilo približne 750 tisíc turistov.

Rovnako je to aj na Slovensku. Čísla návštevnosti slovenských hôr sú naozaj vysoké a stále rastú aj napriek pandémii covidu. Ľudia začínajú viac spoznávať domácu krajinu a objavujú krásy domoviny. Pripravili sme si pre vás pár tipov, vďaka ktorým sa môžete k prírode správať zodpovednejšie, a to nielen pri kempovaní. 

Tip: Chcete si so sebou na výlet zabaliť naozaj všetko potrebné a nemať stresy, či vám niečo chýba? Siahnite po priestrannej taške Rodney, Tripy alebo Journey.
1. Pripravte si jedlo vopred a všetko si zabaľte do eko škatuliek. 

Zodpovedné plánovanie jedla začína zhodnotením, koľko jedla vlastne celá rodina pri kempovaní naozaj zje. Všetky krabičky na jedlo bezpečne uložíte do tašky Boxey, ktorá je špeciálne upravená práve na cestovanie s krabičkami na jedlo. Porozmýšľajte o tom, ako sú vybrané potraviny balené. Dehydrované jedlá a ďalšie pokrmy sa zvyčajne balia do plastov na jedno použitie a iných materiálov poškodzujúcich životné prostredie. Namiesto použitia jednorazových produktov, ako sú plastové fólie, siahnite po obaloch z včelieho vosku, ktoré zanechávajú menšiu ekologickú stopu.
Zoznámte sa s Boxey

Priestranná hnedá kožená taška s odnímateľnými popruhmi, vďaka ktorým ju môžete nosiť cez rameno aj v ruke. Vznikla na želanie našich zákazníkov, ktorí potrebovali väčšie pracovné tašky, do ktorých by schovali aj krabičku s obedom. A tak vznikla Boxey. Vnútri nájdete pestrofarebnú podšívku a dve vrecká po stranách na zips na peňaženku, kľúče i telefón. Prírodná hnedá koža je počas výroby olejovaná, aby získala krásnu farbu. Môže sa preto stať, že vám pri kontakte s vlhkom ľahko zafarbí svetlé oblečenie. Práve preto Bagind zo začiatku odporúčame nosiť ku tmavému oblečeniu, až kým výrobok nedosiahne správnu patinu. Práve prirodzená patina je dôvodom, prečo sa môže každý výrobok svojím odtieňom trochu líšiť - to robí z každého kúsku jedinečný originál.
Najpredávanejšie
Boxey

Boxey

€ 119

2. Nepoužívajte jednorazové plastové fľaše. Alternatív k plastovým fľašiam je dnes mnoho. Namiesto nákupu jednorazových plastových fliaš na vodu investujte do tých z ekologických materiálov. Opakovane použiteľné nádoby sa často vyrábajú z dvojstennej vákuovo uzavretej nerezovej ocele, čo poskytuje ďalší bonus - voda vydrží dlhšie príjemne studená. Navyše sú tieto fľaše oveľa odolnejšie.

3. Aj pri kempovaní možno umývať riad šetrne k životnému prostrediu. 

Umývanie riadu môže mať pri kempovaní obrovský vplyv na životné prostredie, a to kvôli množstvu spotrebovanej vody, škodlivým mydlám a chemickým prostriedkom. Použite radšej biologické alternatívy, ktoré, okrem iného, nemajú negatívny vplyv ani na vašu pokožku. Najlepším spôsobom, ako umývať riad vo vonkajšom prostredí, je naplniť dve vedierka - jedno na umývanie a druhé na oplachovanie.
4. Varenie a príprava pokrmov pri kempovaní. 

Začnite investíciou do kvalitného riadu. Nekupujte lacné hrnce, ktoré budete o rok musieť vymeniť. Namiesto toho sa zamerajte na kúpu kvalitnejších kempingových riadov, ktoré niečo vydržia a neskončia na skládke. 

Predtým, ako začnete variť, popremýšľajte o tom, ako šetriť vodou. Naplánujte si vhodné recepty vopred. 

Skvelým spôsobom, ako vrátiť prírode to, čo nám dáva, je kompostovať. Kompostovanie ale neznamená vyhodiť banánovú šupku do lesa. Môže trvať až dva roky, kým sa banán v prírode rozloží!5. Uistite sa, že ste za sebou nenechali žiadny odpad. 

Posledný bod je asi ten najdôležitejší. Užili ste si pri kempovaní skvelé chvíle a je načase vrátiť sa do reality? Na všetok odpad použite ekologicky šetrné vrecia a všetko (a tým máme na mysli naozaj všetko) vezmite so sebou. V meste potom vrecia vyhoďte do triedených smetných košov, do ktorých patria. 

A nezabudnite ani na mikro odpady, ako sú ohorky cigariet, obaly od potravín, kúsky toaletného papiera a podobne.


Tip na záver: Máte radi napätie a dobrodružstvo? Vydajte sa na dobrodružné cesty s Lukášom Matějčkem, zakladateľom Bagind, v jeho knihe Dobrodruh z paneláku. Ideálna na čítanie na leto!

Zdieľať

Ďalšie príbehy

Oživte svoj jesenný outfit novinkou z kolekcie MASH

Oživte svoj jesenný outfit novinkou z kolekcie MASH

S ďalším ročným obdobím prichádzajú aj skvelé nápady, ako si oživiť šatník s novými strihmi a farbami! Na čo ešte čakať? Konečne vám môžeme predstaviť našu novú kolekciu Mash, ktorá je prvou farebnou dvojkombináciou: olivovo zelenej a hnedej farby od Bagind!

Oplatí sa investovať do kožených doplnkov?

Oplatí sa investovať do kožených doplnkov?

Koža, ktorá je populárna najmä v módnom priemysle, sa používa už celé tisícročia. Nie je to náhoda, že má dlhú tradíciu najmä pri výrobe topánok, peňaženiek a tašiek. Oplatí sa investovať do kožených výrobkov, keď dnešný trh ponúka viacero možností ako nahradiť kožu a vyhnúť sa tak vyššej cene? Poďme sa spoločne pozrieť na to, prečo si myslíme, že do kožených doplnkov sa investovať stále oplatí!

Prečo kožené doplnky nikdy nevyjdú z módy?

Prečo kožené doplnky nikdy nevyjdú z módy?

Priznajme si to, všetci milujeme kožené veci a doplnky. A koža sa nestala populárna len v poslednom období. Ľudia ju používali na výrobu odevov, doplnkov a ďalších predmetov už mnoho rokov. Najstarší záznam o kožených artefaktoch pochádza z roku 2200 pred n. l. a kožu na výrobu odevu používali už pravekí lovci. Poznáte ale skutočné výhody kožených kabeliek a tašiek? Vysvetlíme vám, prečo sú populárne už celé tisícročia.

Bag to school – batohy pre vysokoškolákov

Bag to school – batohy pre vysokoškolákov

Je to tu. Prázdniny sa pomaly, ale isto chýlia ku koncu a univerzity sa už čoskoro zaplnia študentmi. Určite by ste si radi voľno o mesiac či dva predĺžili, ale povinnosti nepočkajú. Vďaka Bagind môže byť váš návrat do školy o niečo príjemnejší. Vyzbrojte sa do ďalšieho semestra novým batohom, taškou alebo kabelkou.

Kam na last minute dovolenku s Bagind po Európe?

Kam na last minute dovolenku s Bagind po Európe?

Letné, slnečné dni sa čoraz viac skracujú, ale to neznamená, že vaše cestovanie s Bagind končí. Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, kde stráviť posledné voľné dni, tentokrát mimo Slovenska. Vybrali sme päť najkrajších miest v Európe, kde naša nová letná kolekcia priam zažiari! Kam na last minute dovolenku s Bagind po Európe?

4 tipy, kam s Bagind na letnú dovolenku na Slovensku

4 tipy, kam s Bagind na letnú dovolenku na Slovensku

V tomto roku môže byť cestovanie do zahraničia kvôli pandemickej situácii náročnejšie. Ale nezúfajte. Bývame v prekrásnej krajine plnej nádherných výtvorov prírody a s množstvom miest, ktorých návšteva stojí za to. Preto vám prinášame 4 tipy, kam na letnú dovolenku na Slovensku.

Tipy na výlety s Bagind

Tipy na výlety s Bagind

Kožené batohy, kabelky a doplnky Bagind sa perfektne hodia na výlety, prechádzky, drinky s priateľmi, ale aj na cestu do práce, či do školy. Pomôžeme vám vybrať si batoh na každú príležitosť.

Ako čistiť koženú kabelku

Ako čistiť koženú kabelku

Kabelky sú neodmysliteľnou súčasťou šatníka každej ženy, dotvárajú imidž, preto je potrebnésa o svoje kabelky poriadne starať. Koža je veľmi pekný materiál, ale vyžaduje si veľa pozornosti a starostlivosti. Preto vám poradíme, ako sa o svoju kabelku starať a čistiť, aby vám vydržala ako nová čo najdlhšie.

Môj účet

Zabudli ste heslo?