Získajte dopravu zdarma na všetko. Len do 24.10.
Objavte prvú farebnú dvojkombináciu od Bagind

Lukášove zápisky z ciest I.

Je tomu už mesiac, čo som odletel na svoju šiestu cestovateľskú výpravu po svete. Vôbec po prvý krát som si vybral pre cestu Južnú Ameriku. Do Ekvádoru som letel s tým, že chcem vidieť niečo z džungle aj hôr. Chcel som tiež dopísať druhé pokračovanie mojej knihy Dobrodruh z paneláku. A v neposlednom rade som tu chcel pátrať po šikovnom výrobcovi batohov či kabeliek.

V prvej polovici februára som pristál v hlavnom meste Quito, ktoré má cez dva milióny obyvateľov a je druhým najvyššie položeným hlavným mestom na svete. Leží vo výške okolo dva a pol tisíca metrov nad morom a už len pri chôdzi do mierneho kopca v centre mesta sa môžete ľahke zadýchať kvôli pomerne riedkemu vzduchu. Hlavné mesto sa mi tak páčilo, že som tu v príjemnom hostely Secret Garden zostal desať dní, a keď som nepísal knihu alebo neriešil chod Bagind, prechádzal som sa uličkami mesta s foťákom v ruke. Quito sa mi páčilo vďaka dvom dôvodom. Jednak kvôli svojej architektúre, v ktorej je naozaj možné spoznať španielsky vplyv, a tiež pre svoje chladnejšie podnebie, ktoré nebolo tak horúce a vlhké ako je v nižších polohách tejto krajiny na severozápade Južnej Ameriky.
Hneď od môjho prvného dňa som si všímal rozdielov v chovaní ľudí voči celosvetovej pandémii koronavírusu. Nie som tu od toho, aby som hodnotil, kde je to správne. Nie som odborník. Každopádne mi pred vstupom do každého obchodu, hoci to mohol byť malinký obchodík, zmerali teplotu a podali dezinfekciu na ruky. Rúško je tu samozrejmosťou aj na ulici a dezinfikujú sa aj peniaze. Predstavte si, že platíte v reštaurácii a servírka vám pri preberaní peňazí postrieka mince i bankovky. To isté urobí, keď vám vracia. Asi i vďaka tomuto opatrenie je väčšina podnikov a obchodov otvorená. Ak nemáte zvýšenú teplotu, môžete posedieť v kaviarni, alebo si ísť zaplávať do termálnych prameňov, ktorých je tu značné množstvo, pretože v Ekvádore je až okolo 30 činných sopiek.
A práve na jednu z činných sopiek som sa vypravil počas môjho druhého juhoamerického týždňa. Vybral jsem si výstup na sopku Tungurahua, ktorá dosahuje výšky 5023 m.n.m. a bola tak mojou druhou pättisícovkou, ktorú sem zdolal. Tou prvou bola vlani ugandská Margherita Peak, ktorá je so svojou výškou 5109 m.n.m. treťou najvyššou horou afrického kontinentu. Oproti môjmu africkému výstupu, kde sme začínali už v nížine, sme pri výstupe na vrchol sopky začali až v takmer troch kilometroch. Celým Ekvádorom totiž prechádza pohorie Andy, ktoré robí z tohto štátu hornatú krajinu plnú vysokých vrcholov.
Pri výstupe na Tungurahua sme prespali v jedinom možnom mieste a tou bol kemp ve výške okolo štyroch tisíc metrov. To bola pomyselná hranica, pri ktorej smerom vyššie môže človek dostať výškovú chorobu. Proti tej sa dá najlepšie brániť aklimatizáciou. Tým, že si človek skrátka zvykne. Vďaka tomu, že sme v takej výške strávili celú noc, sa mi výstup podaril bez väčších problémov. I keď, ak mám byť úprímný, posledné dve hodiny výstupu nahor som sa šinul ako lenochod a dýchal tak ťažko, ako by som zrovna dobehol maratón.
Uhádnete, ktoré kožené výrobky od Bagind mi tu robia spoločnosť? Je ich viac. Vždy cestujem so svojim noťasom, píšem si do neho zápisky a zároveň na ňom i pracujem. Ako obal naň využívam môj obľúbený kožený obal na Macbook Namek v hnedej variante. A peniaze a dôležité dokumenty mi stráži peňaženka z pravej kože pre pánov Indka, je so mnou už na tretej ceste a ešta ma nesklamala.
A co bude nabudúce?
V druhej polovici mesiaca sa mi naskytla príležitosť, na kterú budem spomínať po celý život. Prežil som týždeň s indiánmi Waorani v ich domovskej džungli Amazonského pralesa. Už teraz sa teším až vám o tom porozprávam.
Zdieľať

Ďalšie príbehy

Oživte svoj jesenný outfit novinkou z kolekcie MASH

Oživte svoj jesenný outfit novinkou z kolekcie MASH

S ďalším ročným obdobím prichádzajú aj skvelé nápady, ako si oživiť šatník s novými strihmi a farbami! Na čo ešte čakať? Konečne vám môžeme predstaviť našu novú kolekciu Mash, ktorá je prvou farebnou dvojkombináciou: olivovo zelenej a hnedej farby od Bagind!

Oplatí sa investovať do kožených doplnkov?

Oplatí sa investovať do kožených doplnkov?

Koža, ktorá je populárna najmä v módnom priemysle, sa používa už celé tisícročia. Nie je to náhoda, že má dlhú tradíciu najmä pri výrobe topánok, peňaženiek a tašiek. Oplatí sa investovať do kožených výrobkov, keď dnešný trh ponúka viacero možností ako nahradiť kožu a vyhnúť sa tak vyššej cene? Poďme sa spoločne pozrieť na to, prečo si myslíme, že do kožených doplnkov sa investovať stále oplatí!

Prečo kožené doplnky nikdy nevyjdú z módy?

Prečo kožené doplnky nikdy nevyjdú z módy?

Priznajme si to, všetci milujeme kožené veci a doplnky. A koža sa nestala populárna len v poslednom období. Ľudia ju používali na výrobu odevov, doplnkov a ďalších predmetov už mnoho rokov. Najstarší záznam o kožených artefaktoch pochádza z roku 2200 pred n. l. a kožu na výrobu odevu používali už pravekí lovci. Poznáte ale skutočné výhody kožených kabeliek a tašiek? Vysvetlíme vám, prečo sú populárne už celé tisícročia.

Bag to school – batohy pre vysokoškolákov

Bag to school – batohy pre vysokoškolákov

Je to tu. Prázdniny sa pomaly, ale isto chýlia ku koncu a univerzity sa už čoskoro zaplnia študentmi. Určite by ste si radi voľno o mesiac či dva predĺžili, ale povinnosti nepočkajú. Vďaka Bagind môže byť váš návrat do školy o niečo príjemnejší. Vyzbrojte sa do ďalšieho semestra novým batohom, taškou alebo kabelkou.

Kam na last minute dovolenku s Bagind po Európe?

Kam na last minute dovolenku s Bagind po Európe?

Letné, slnečné dni sa čoraz viac skracujú, ale to neznamená, že vaše cestovanie s Bagind končí. Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, kde stráviť posledné voľné dni, tentokrát mimo Slovenska. Vybrali sme päť najkrajších miest v Európe, kde naša nová letná kolekcia priam zažiari! Kam na last minute dovolenku s Bagind po Európe?

4 tipy, kam s Bagind na letnú dovolenku na Slovensku

4 tipy, kam s Bagind na letnú dovolenku na Slovensku

V tomto roku môže byť cestovanie do zahraničia kvôli pandemickej situácii náročnejšie. Ale nezúfajte. Bývame v prekrásnej krajine plnej nádherných výtvorov prírody a s množstvom miest, ktorých návšteva stojí za to. Preto vám prinášame 4 tipy, kam na letnú dovolenku na Slovensku.

5 tipov na eco-friendly kempovanie

5 tipov na eco-friendly kempovanie

Milujete vyraziť v ústrety dobrodružstvu do nádhernej prírody a zaspávať len tak, s hviezdami nad hlavou? Avšak, aj kempovanie má svoje pravidlá, ktoré by sme mali dodržiavať, aby bol dopad na životné prostredie čo najmenší. Správajme sa k matke prírode s úctou. Stokrát nám to vráti svojimi prekrásnymi darmi.

Tipy na výlety s Bagind

Tipy na výlety s Bagind

Kožené batohy, kabelky a doplnky Bagind sa perfektne hodia na výlety, prechádzky, drinky s priateľmi, ale aj na cestu do práce, či do školy. Pomôžeme vám vybrať si batoh na každú príležitosť.

Môj účet

Zabudli ste heslo?